Tüm Java Teknolojilerinin Tanıtımı

Java Teknolojilerinin İncelenmesi ve Tanıtımı

 

Günümüzde Java konusunda bir çok alanda içerik üretilmektedir. Dünya da milyarlarca cihazda Java kodlarını görebilirsiniz. En bilindik örneği kullanmakta olduğumuz telefonlardır, peki bu kadar yaygın olarak kullanılmakta olan bir yazılım dilinin bileşenleri ve yan içerikleri nelerdir ve ne işe yaramaktadır hiç merak ettiniz mi?

Bu makalemizde Java içinde kullanılmakta olan teknolojilerin bazılarına göz atacağız.

  • Apache POI

Apache POI Logo

Apache POI, Programcıların Java yazılım dilini kullanarak, Microsoft Office uygulamalarını oluşturmasına, onlar üzerinde değişiklik yapmasına ve mevcut office dosyalarını görüntülemelerine yaramaktadır. Bir çok Java yazılımcısı tarafından kullanılan popüler bir API dir. Apache POI nin Java uygulamaları içinde kullanımı görmek için Eğitim Blog umuza bakabilirsiniz.

  • Java Geliştirme IDE leri: Eclipse, Netbeans, İntellij Idea

 

Eclipse Logo

Eclipse;

Ön planda Java Programlama dilini ve c/c++, Python, Perl, Ruby gibi programlama dillerini kullanarak uygulama geliştirmek için entegre uygulama ortamıdır. Java geliştirmeyi kolaylaştıran IDE eklentilerden oluşmaktadır ve Java Geliştirme Araçları(JDT) projesi kapsamında gerekli araçları kullanmaktadır.

İndirmek için Tıklayın

 

İntellijLogo

Intellij;

Java geliştirmek için en güçlü Integrated Development Enviroments(IDE) lerden birisidir. İntellij ücretli bir uygulamadır ve akıllı kod tanımlama gibi bir çok ek özelliği barındırmaktadır. Editör odaklı bir ortam sunması ve kodlama kolaylığı açısından sürekli geliştirilen bir ortama sahiptir.

İndirmek İçin Tıklayın

Netbeans Logo

Netneans;

Oracle tarafından desteklenen ve geliştirmeleri yapılan IDE yavaş yavaş parlatılmaya ve geliştirilmeye çalışılmaktadır. İçeriğinde bir çok geliştirme ortam araçlarını sunmaktadır ve örnek kodlamalar için kurulum araçları sunularak hazır kodların eklenmesi sağlanmaktadır.

İndirmek İçin Tıklayın

  • EJB (Enterprise Java Beans)

Enterprice Java Beans Logo

EJB Uygulamları; JBOSS, Web Logic vb. gibi JavaEE uyumlu uygulama sunucularında kullanılmak üzere yüksek ölçeklenebilir ve güçlü kurumsal düzeyde uygulamalar oluşturmak için tasarlanmış bir geliştirme mimarisidir. Sağlamlık,yüksek ölçeklenebilirlik ve yüksek performans göz önünde bulundurularak bileşen tabanlı kurumsal uygulamaları geliştirmek için sunulan bir mimaridir.

Büyük ölçekli kurumsal seviye uygulamaların basitleştirilmiş geliştirmesi, bir çok servisin aktif olarak kullanılması(iş yönetimi, günlük kaydı, yük dengeleme, istisna işleme) gibi işlevleri bir arada bulundurur.

  • Hibernate;

Hibernate Logo

Hibernate’ i anlamak için önce ORM nin anlaşılması ve  ORM nin anlaşılması içinde JDBC nin bilinmesi sanırım doğru olacaktır. JDBC – Java Database Connectivity, Java platformundan istenilen Veritabanına bağlantının yapılabilmesi için gerekli API desteğini sağlamaktadır. JDBC yapısından gerekli olan tüm Native SQL kodlamaları veritabanı bağlantı kodları programcı tarafından yazılmaktadır. Bu işlem hız bakımından en iyi yöntem olsa da kurumsal uygulamaların karmaşıklığı ve içerik yoğunlu fazla olduğu için kodlama maliyetini yükselten bir durumdur.

Bu nedenle geliştiriciler ORM – Object Reletion Mapping nesne modelli programlama çatısını geliştirmişlerdir. Bu sistemde (POJO) dediğimiz modeller kullanarak veritabanı işlemlerinin ilişkilendirilmesi sağlanmış ve kodlamalarda %80 lere varan azalma sağlanmıştır.

İşte bu noktada bir ORM aracı olan Hibernate de tam bu işi gelişmiş bir şekilde yerine getirmektedir. İlk olarak Bağlantı sağlanılacak veritabanı için ayar dosyası oluşturur(hibernate.cfg). Bu oluşturulan ayar dosyası üzerinden bağlantısı sağlanmış ve haritalama işlemi yapılmış modeller kullanılarak işlemler yönetilir. Hibernate ile ilgili eğitim almak için Eğitim Blog una bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir